Min pengamaskin

Utdelningsaktier är alltid lite extra spännande att hitta eftersom de både ger utdelning och förhoppningsvis avkastning i form av en bättre kurs. Även om det inte finns några garantier för det när det gäller börsen. Jag har valt ut ett gäng aktier som ingår i min pengamaskin och förvaltar dom hos Freetrader eftersom jag kan köpa och sälja mina aktier där utan courtage. Vill du prova på Freetrader (annonslänk) får du 200 kr när du sätter in 100 kr och skickar ett DM till deras support med mitt mail (info@gratis-pengar.se) som referens.

Avanzas inlägg

Avanza har skrivit ett enormt bra inlägg om hur man sätter upp en egen pengamaskin för den som vill fördjupa sig i ämnet. Inlägget hittar du här. Inlägget förklarar vad en pengamaskin är, hur man sätter upp en pengamaskin, vem som pengamaskinen är till för och mycket mer.

Mina aktier

För min pengamaskin så har jag valt ut 10 aktier som alla har hög utdelning och ett P/E tal som ligger på plus. Dessa aktier ingår i min portfölj. Skulle en aktie röra sig alltför långt ner från inköpskursen så byter jag ut aktien. Målet är att ingen aktie skall falla mer än 20% från inköpskursen.

AktieUtdelning %P/EKurs 2024-03-28
Betsson6,78%7,15106,20
BioGaia5,52%34,52125,30
Cibus Nordic7,18%17,5140,20
Duni3,62%13,33111,40
Handelsbanken A12,01%7,68107,95
NCC4,75%9,22147,40
Nordic Paper7,53%8,5453,15
Tele 27,79%16,3987,88
Swedbank7,14%7,01211,95
Volvo B6,2%11,84291

Min strategi

Jag är en stor förespråkare för indexfonder och ligger väldigt tung i indexfonder av olika slag. Min pengamaskin, mitt robotrace, mina krypto, mina fastigheter, mina krediter och mina aktieportföljer ingår i min strategi på börsen. Tanken är att de olika delarna skall komplettera varandra så bra som möjligt. Du hittar hela min portfölj här.

Bli kund hos Freetrader och hör sedan av dig till kundtjänst och ange min mail, info@gratis-pengar.se som referens så får du 200 kr när du har satt in 100 kr. Se denna guide för hur du får bonusen från Freetrade.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *