Robotrace 202403

Senast uppdaterad, 2024-04-01, info@gratis-pengar.se

Mars månad bjöd på ett riktigt rally för min del där samtliga deltagare förutom SaveLend (0,43%) och Stocksholm (3,12%) slog OMXSPI uppgång på 3,61%. Allra bäst denna månad var Sigmastocks som gick upp hela 7,24% och äntligen ligger på lite plus. De har sedan starten i nov 2021 legat på kraftigt minus. AI roboten visade var skåpet skall stå och kammade hem en andra plats denna månad med en fin uppgång på 6,10% tätt följt av Opti som levererade 6,04%. Alla deltagare levererade helt suveränt och totalt gick hela portföljen upp 4,94% för mars vilket innebär att den slog OMXSPI vilket jag är nöjd med. Från att ha varit en liten test så utgör nu Robotracet ca 10% av mina totala tillgångar så det blir viktigare och viktigare att det verkligen blir avkastning på denna portfölj. Hittils i år har Robotracet gått upp 11,51% vilket skall jämföras med OMXSPI som är upp 6,59%. Allra bäst i år har min KiwiTrader portfölj, AI-framtiden gått. Det går väldigt bra för mina KiwiTrader portföljer just nu. Jag har fyra olika som jag har satt upp under namnet ”Mot_andra_miljonen” som du kan följa inne hos KiwiTrader. Vill du följa dom hos KiwiTrader får du 100 kr om du blir kund. Skicka DM för länk. Vill du kika vad portföljerna innehåller ser du det här eller på KiwiTraders site.

Mars månads avstämning av robotracet. Du kan själv sortera och söka fritt i tabellen. Vill du läsa mer om en deltagare så klicka på namnet. Vill du se hur de olika deltagarna är uppsatta finns det beskrivet här.

RobotVärdeUtv.Utv. Tot% månad % 2024% 2023
KiwiTrader2171182457113.95%29.28%200.00%
Lysa19542103435425.59%12.29%15.80%
Opti19386110533866.04%13.30%17.30%
Nordnet19285100132855.47%11.96%15.57%
Levler1911085531104.68%12.39%21.66%
Nowo1907784330774.62%9.94%14.49%
BetterWealth18892105828925.93%11.50%13.20%
Avanza Auto 618806102728065.78%10.80%13.33%
Avanza18668100526685.69%11.71%13.13%
Savr1865990326595.09%10.20%16.69%
Alwy1812096421205.62%11.51%16.60%
Stocksholm1747452814743.12%11.02%27.00%
Sigmastocks17244116412447.24%10.49%-4.50%
Savelend16950729500.43%1.86%5.21%
AI robot167069617066.10%4.41%51.23%
Summa27963013155396304.94%11.51%36.66%

Vill du testa någon av deltagarna? (Annonslänkar)

Lysa (20% i tre månader)
Opti (20% i tre månader)
Nowo (50 kr) ange kod ”gas452
Savelend (600 kr)
Savr
Sigmastocks (100 kr)
Levler (50 kr presentkort, skicka DM)
Alwy 100 kr
Enkelinkomst 1300 kr
Stocksholm gratis i två månader (skicka DM för länk)
Avanza (gratis courtage för nya kunder upp till 50 000 kr)
Nordnet (gratis courtage för nya kunder upp till 80 000 kr)

Ange info@gratis-pengar.se som referens för att få 200 kr i bonus när du satt in 100 kr. Se denna guide för hur du får bonusen.